Експертами Центру підготовлено текст Заяви Парламенту про визнання геноциду Українського народу

Експертами Центру підготовлено текст Заяви Парламенту про визнання геноциду Українського народу

Експерти Центру ініціювали підготовку проєкту заяви Верховної Ради України «Про вчинення Російською Федерацією геноциду в Україні».

Текст проєкту було передано до Верховної Ради України 6 квітня 2022 року разом із пояснювальною запискою, проєктом відповідної постанови Парламенту, а також англомовними перекладами цих документів.

14 квітня 2022 року Верховна Рада України ухвалила Заяву «Про вчинення Російською Федерацією геноциду в Україні» у редакції, яка має лише кілька редакційних відмінностей, порівняно із розробленим проектом.

Заява містить широку преамбулу, у якій представлено базову правову аргументацію того, що геноцидом Українського народу є дії, вчинені Збройними силами Російської Федерації та її політичним і військовим керівництвом під час останньої фази збройної агресії Російської Федерації проти України, яка розпочалася 24 лютого 2022 року.

Одним із центральних положень є констатація тривалої державної політики російської федерації щодо викривлення уявлення про самобутність Українського народу та його прагнення до незалежності, що реалізується через поширення фальшивих ідеологем, в основі яких лежить завідомо хибне та маніпулятивне ототожнення українського патріотизму з «нацизмом» чи іншими людиноненависницькими ідеологіями. 

Беручи до уваги цей факт, констатується, що під «денацифікацією» України, яку оголошено метою нового етапу збройної агресії з боку російської федерації, фактично приховуються справжні мотиви російської агресії — знищення Українського народу, його самобутності та позбавлення його права на самостійний розвиток.

Вперше разом із ухваленим правовим документом оприлюднено пояснювальну записку, у якій наведено низку доказів, які свідчать саме про таку справжню мету агресії російської федерації. У ній доводиться, що геноцид вчинено відносно Українського народу як національної групи (в оригінальному тексті Конвенції ООН про запобігання злочину геноциду і покарання за нього – «national group»), тобто сукупності людей, які сприймаються такими, що мають певний юридичний зв’язок, заснований на спільному громадянстві, та поєднані взаємними правами та обов’язками (див. рішення Міжнародного кримінального трибуналу щодо Руанди у справі Акасєу (Akayesu).

На думку експертів, термін «Український народ» найбільше відповідає сутності поняття «national group», вжитому у тексті зазначеної Конвенції ООН, а також у статті 6 Римського статуту Міжнародного кримінального суду.

Визнання геноциду Українського народу з боку російської федерації може відбуватися в межах визнаної Україною юрисдикції  Міжнародного кримінального суду (див. постанову Верховної Ради України від 4 лютого 2015 р. № 145-VIII). 

Водночас, на думку експертів Ініціативи, було б правильно окремо підтвердити визнання юрисдикції Міжнародного кримінального суду щодо злочинів, передбачених статтею 5 Римського статуту Міжнародного кримінального суду, вчинених з 24 лютого 2022 року особами, яких визначить Прокурор Міжнародного кримінального суду.

Англомовний переклад Заяви та Пояснювальної записки також оприлюднено на офіційному сайті Верховної Ради України.

Текст Заяви та Пояснювальної записки.

Англомовний переклад Заяви.

Англомовний переклад Пояснювальної записки.